Rabatt på sightseeing-upplevelser i italienska kulturstäder
Vistelsen inkluderar en rabattkod som utlöser 20 % rabatt på online-bokningar hos Sightseeing Experiences ”The selection of our best Tours”, som erbjuder sightseeing med ”hop on hop off”-bussar i storstäder som Verona, Florens, Rom, Milano, Padova och Livorno etc., samt guidade stadsvandringar och vinprovningar. Du får en voucher med online-rabattkod efter bokning, och koden är giltig t.o.m. den 31 december 2026.
Via Montegrappa 29
I-28831
Baveno
Italien
Det hemtrevliga och familjeägda Hotel Rosa – namngivet efter den rosa graniten från Baveno, berget Monte Rosa och en av hotellets familjemedlemmar – ligger i den historiska stadskärnan i den mysiga kuststaden Baveno, på gångavstånd från caféer, butiker och restauranger. Och bara 200 meter från hotellet ligger strandpromenaden vid den vackra Lago Maggiore, Italiens näststörsta sjö – efter Gardasjön.
På det 4-stjärniga hotellet finns det reception, lounge, hiss, bar, frukostmatsal, à la carte-restaurang och en liten solterrass med sjöutsikt. Här finns också en mindre relaxavdelning med bastu, turkiskt bad och bubbelbadkar; entré till relaxavdelningen inkl. förfriskningar kostar en avgift på EUR 20 per person (OBS: åldersgräns 14 år). Vänligen notera att hotellet är rökfritt.
Det finns möjlighet för avgiftsbelagd parkering vid hotellet (EUR 18 per dygn. Begränsat antal, förbokning rekommenderas) samt möjlighet för offentlig parkering i närheten av hotellet (mot avgift).
Alla superiorrum är 20 m² stora och har balkong, badrum med dusch och hårfön, skrivbord och stol, vattenkokare med kaffe och te, minibar (mot avgift), TV, telefon och gratis trådlöst internet (Wi-Fi).
Incheckning från kl. 14.00.
Utcheckning senast kl. 10.00.
Kontakta vänligen hotellet i förväg om du kommer senare än kl. 18.00 på ankomstdagen.
Frukost serveras kl. 7.30-10.00.
Hotellet har ett begränsat antal rum, där hund är tillåtet (avgift EUR 30 per vistelse betalas direkt på hotellet). Därför är det endast tillåtet att ta med sig hund på hotellet, om informationen ges vid resebeställningen! Om man inte på förhand har informerat att husdjur medföljer, kan man riskera att bli avvisad vid ankomst eller tvingas betala en extra städavgift.
Det är ej tillåtet att ha med husdjur i hotellets restaurang.
Radie runt hotellet:
Har du upplevt förhållanden på din semester som bör medföra ändingar av vår resebeskrivning, ber vi dig att skicka en mail till mail@happydays.nu
Happydays förbehåller sig rätten att ta bort oseriösa inlägg och kommentarer som kan anses stötande.
Föreställ dig att du tar med din kaffekopp ut på hotellets solkyssta terrass och sitter i den varma brisen med den skönaste utsikten över sjöns glittrande vatten: En semester vid Lago Maggiore, den näst största sjön i Italien, erbjuder en härlig mix av avkoppling, natursköna vyer över öar, dramatiska berg och lummiga kullar, pittoreska städer och aktiviteter för alla smaker.
Upptäck en av Toscanas genuina pastaproducenter, Antico Pastificio Morelli 1860, som idag drivs av den femte generationen i familjen Morelli. Deras pasta sägs ha en unik och utsökt smak och är fri från både konserveringsmedel och färgämnen. Vid ett besök kan du uppleva hur pastan tillverkas utifrån flera hantverksmässiga tillvägagångssätt.
Antico Pastificio Morelli 1860 är en del av Happydays - det lilla extra! Du får rabatt på köp i butik och restaurang samt gratis museibesök på sevärdheten - rabattkupong erhålles efter bokning.
Fattoria degli Usignoli i Toscana